Marcin Niewalda
Genealogia i historia dla każdej rodziny
W istniejących archiwach często brak jest odpowiednich indeksów, wypisów lub części danych, co uniemożliwia odtworzenie drzewa genealogicznego poszczególnej rodziny, a same prace odtworzeniowe w tym zakresie często przypominają znalezienie rodzinnej "igły" w stogu siana. My, w naszych bazach, natomiast wypisujemy informacje odpowiednio posegregowane merytorycznie, co pozwala tę „igłę” zdecydowanie łatwiej znaleźć. Wiele lat doświadczeń pozwoliło nam zbudować sprawne i unikalne "silniki" baz danych. To co już udało nam się stworzyć, to w szczególności: 1) Bazę Powstańców Styczniowych zawierającą 42.000 wpisów, 2) Bazę lokalizacji miejscowości przedrozbiorowych licząca 100.000 wpisów, 3) Zbiór sfotografowanych grobów kresowych - 100.000, 4) Zbiór skanów zdigitalizowanych dokumentów - 500.000. Jest to tylko część naszej działalności prowadzonej społecznie od kilku lat. Jednakże, wsparcie finansowe dla naszych dalszych prac naukowych i archiwizacyjnych pozwoli nam rozwinąć dotychczasowe bazy i zbiory, aby jeszcze dokładniej odtwarzać genealogię rodzinną mieszkańców Polski.
Bazy i zbiory obejmują systematycznie wprowadzane przez użytkowników i archiwistów, naukowców informacje oraz zdjęcia i dokumenty. Im więcej wprowadzimy danych, tym więcej osób będzie mogło skorzystać z wyników tej pracy .
Dzięki funduszom z projektu poszerzone zostaną Bazy Powstańców Styczniowych, Baza Właścicieli Ziemskich, Baza Oficjalistów Dworskich a także baza grobów polskich szczególnie na Kresach. Zamierzamy też powiększyć ikonografię nieznanych polskich dworów kresowych.
W wyniku takich wydarzeń historycznych jak: zsyłki, więzienia, parcelacje majątków, zmuszanie do emigracji, przesiedlenia, uległa zatarciu tożsamość wielu mieszkańców Polski. Skutecznym narzędziem do jej odtworzenia jest genealogia rodzinna ,która ułatwia odtworzenie korzeni rodzinnych drzew genealogicznych i. Skuteczność dotychczas przeprowadzonych przez nas działań wykracza dużo dalej niż odkrycia genealogii i zaginionych przodków. Dzięki bazom i zbiorom udało się uratować kilka cmentarzy kresowych, rozwinąć działalność towarzystw polskich, odkryć ślady licznych zaginionych bohaterów z czasów powstań, zaborów i wojen.
Chcemy kontynuować nasze prace naukowe i archiwizacyjne, aby jak największa liczba mieszkańców Polski i ich krewnych mogła skorzystać z baz danych i zbiorów w celu odtworzenia swoich drzew genealogicznych, utraconych rodzinnych historii, a nawet szukać zaginionych krewnych.
Kwota którą wyznaczamy sobie na cel to skromna część potrzebnych środków na kontynuację naszych prac naukowych i archiwizacyjnych. Fundusze te przeznaczone będą w całości na obsługę i powiększanie zbiorów i baz danych dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.
Środki zebrane przeznaczymy na: kwerendy unikalnych źródeł uzupełniających ogólnodostępne bazy, poprawienie prezentacji i dostępności danych oraz digitalizację zagrożonych materiałów z archiwów na Kresach.
Prace nasze są prowadzone już od kilku lat. W ramach niniejszego projektu, który stanowi spójną kontynuację prowadzonych wcześniej prac, zakładamy następujące etapy:
1. Dostarczenie nagród – w terminie dni 30 od zakończenia pozyskiwania środków w ramach projektu.
2. Rozpoczęcie i prowadzenie prac naukowych i archiwizacyjnych od zakończenia pozyskiwania środków w ramach projektu.
3. Uzupełnienie baz danych i zbiorów zdjęć oraz dokumentów zebranymi w projekcie materiałami - do sierpnia 2017.
4. Opublikowanie podsumowania działań sfinansowanych przy wykorzystaniu środków pozyskanych w projekcie.
Każda złotówka przeznaczona na ten projekt pomaga rozwijać i powiększać istniejące bazy danych i zbiory. Jeśli uzbieramy część zakładanej w projekcie kwoty, to w całości ja przeznaczymy na realizację możliwie największej części planowanych prac naukowych i archiwizacyjnych.
W takie sytuacji, dalsze prace będziemy finansować pozyskując środki z innych źródeł.
mgr historii, fundator, kierownik ds prac archiwalnych
Kierownik ds kresowych badań terenowych
Zespół składa się z wolontariuszy, oraz osób zatrudnionych do prac archiwalnych. W zależności od potrzeb są to osoby odpowiednio wykształcone i z doświadczeniem
Partnerami instytucjonalnymi są archiwa, towarzystwa genealogiczne z całej Polski, muzea. Partnerami społecznymi są wszyscy redaktorzy bazy i wolontariusze.
Jednym z najbardziej wzruszających sukcesów w ramach Bazy Powstańców Styczniowych było wydarzenie, które miało miejsce w pół roku po 150 rocznicy Powstania. Do redakcji zgłosiła się osoba żyjąca w Irkucku, będąc potomkiem powstańca-zesłańca. Z uzyskanych informacji wiedziała tylko że powstaniec ów zostawił w kraju siostrę. Miesiąc później, całkiem przypadkowo zgłosiła się osoba będąca potomkiem owej siostry wiedząc tylko tyle że brat praprababki został zesłany i słuch po nim zaginął. Po weryfikacji metrykalnej udało się połączyć rodzinę rozłączoną 150 lat temu. Podobnych wydarzeń jest więcej, a są one możliwe dzięki unikalnym systemom naszych baz.
Niezwykłym wydarzeniem było też odkrycie na marginesach starego ewangeliarza w małej wiosce na Ukrainie zapisów pochodzących z 1780 roku. Wszystkie historyczne materiały dotyczące tej wsi i parafii zostały zniszczone przez NKWD. Zapiski na marginesie były kopiami XVI i XVII wiecznych dokumentów poświadczających genealogie a także uposażenie i historię i parafii.
Cena nagród rzeczowych uwzględnia koszt wysyłki na terenie Polski przesyłką pocztową. W przypadku wysyłki zagranicznej konieczna będzie dopłata w zależności od miejsca doręczenia i cennika uzgodnionego operatora.